AYKIRI OBJELER

PROFESYONEL STOK FOTOĞRAFÇISI CATHERINE MACBRIDE GÖZ ALICI GÖRSELLER İÇİN ÇOK UZAĞA GİTMEYE GEREK OLMADIĞINI İSPATLIYOR. BİRAZ HAYAL GÜCÜYLE, YARATICILIK POTANSİYELİNE HER YERDE RASTLAYABİLİRSİNİZ.

KAMERA: CANON EOS 7D / LENS: CANON EF17-40MM F/4L USM

YARATICI FOTOĞRAFLARIN hemen hemen her şeyle oluşturulabileceğine kalpten inanan biriyim. Bunun anahtarı ise olağan konuların içindeki olağandışı konuyu görmesi için gözünüzü eğitmek. Google’da yeşil ve kırmızı elmalarla ilgili hızlıca bir araştırma yaparsanız, konunun farklı şekillerde yüzlerce kere işlendiğini görürsünüz. Bu kadar popüler olmasının sebebi ise basit bir çekim olmasına rağmen her alanda kullanılabilir olması. Hala stok fotoğrafı olarak satılmaya devam eden bir konu çünkü hem sağlıklı bir meyvenin parlak ve taze görüntüsünü sunuyor hem de bireyselliğin ve yeteneğin kalabalık içinde nasıl öne çıktığını simgesel olarak anlatan bir yanı var. Bir elmanın bu kadar güçlü bir mesaj vereceğini kim bilebilirdi ki?

Bu çekimi ana hatlarıyla anlamanız size aynı temayı kullanarak farklı konuları görüntüleme kolaylığı sağlayacaktır. Aynı mantıkla, düğmelerin, şişelerin, makarnaların ve diğer bir sürü materyalin grafiksel görüntülerini oluşturdum. Çekim konumuz çok kolay bulunabilen bir meyve, hatta şu anda meyve kâsesinin içindeki elmalara bakıyor olmanız muhtemel. Eğer evde yoksa hızlıca bir markete gidip gelebilirsiniz. Ben bu çekim için göz alıcı yeşil renklerinden dolayı Granny Smith elması, kırmızı elma olarak da Starking elması aldım. Ama başka elmalarla da denemeler yapabilirsiniz. Burada önemli olan nokta elmaların hepsinin birbirinin aynı ve lekesiz olması, tabii bu da markette biraz daha fazla zaman harcamanız anlamına geliyor ama şu bir gerçek ki lekeli elmaları bilgisayarda klonlayıp düzeltmektense lekesiz elma seçmek için markette vakit harcamak çok daha mantıklı.

Elmaların yanı sıra, bir de kamera, tripod ve ışık kaynağına ihtiyacınız olacak. Işık kaynağı için şemsiyeden süzülerek yumuşayan flaş ışığını ya da difüze gün ışığını kullanabilirsiniz.

1) ELMA SEÇMECE Elmalarınızı çok dikkatli seçin. Renk ve büyüklük açısından mümkün olduğunca birbirinin aynı elmalar olmalı. Sapların bir bütünlük içinde olması gerektiğini de unutmamak lazım. Eve gidince elmaları yıkayıp kurulayın ve yumuşak bir bezle biraz parlatın. Çok parlatırsanız yüzeydeki ışık yansıması çekimi olumsuz etkileyebilir.

2) ELMALARINIZI DİZİN Elmaları içi hava kabarcıklı naylonun üstüne koyun. Hava kabarcıklı naylon elmaların destekli durmasını sağlar, ayrıca bu ufak hileyle daha uzun olan elmaların altındaki balonları patlatarak tüm elmaları aynı seviyeye getirebilirsiniz. Elmaları sıraya dizin, kırmızı elmayı sağ üst köşeye yerleştirin. Elmaların birbirinden ayrılmaması için yapıştırıcıyla sabitleyebilirsiniz.

3) DOĞRU POZLAMA Kameranızı diyafram öncelikli moda getirin, ISO değeri 100 olsun ve iyi bir alan derinliği için ortalama bir diyafram değeri seçin. Herkesin gözü önce ona kayacağı için kırmızı elmaya odaklayın. Eğer enstantane değeriniz bu keskin kare için çok yavaşsa, tripod ya da burada gösterildiği gibi difüze edilmiş flaş kullanın.

4) TEMEL DÜZENLEMELER Görseli Photoshop’ta açın. Clone Stamp, Spot Healing ve Patch araçlarının birleşimiyle elmalardaki lekeleri kaldırın. Eğer sapsız elma varsa, Clone Stamp aracı kullanarak sap ekleyin. Son olarak Levels, Curves ve Saturation ayarlarını istediğiniz gibi düzenleyin.

KENDİN OL

Evinizde bu tarz dikkat çeken grafik görüntüler oluşturmanız çok basit.

f/14, 1/160sn,  ISO100

ELMA ÇEKİMİ: SIK YAPILAN HATALAR

1) SEVİYE FARKLILIKLARI

Alttaki hava kabarcıklı naylonunu patlatmanıza rağmen bazı elmalar hala çok uzun duruyorsa, elmanın alt kısmını kesmek de bir çözüm olabilir. Kesilen kısmın kararmaması için limon suyu sürebilirsiniz.

2) GÜÇLÜ IŞIK KAYNAĞI

Eğer ışık kaynağınız çok güçlüyse, çirkin bir parlama elde edersiniz. Flaşın gücünü azaltarak ya da elmaları daha uzağa taşıyarak bu sorunu çözebilirsiniz. Ayrıca elmaları çok fazla parlatmayın, bu da ışığın yansımasına sebep olarak kötü bir görüntü oluşturur.

3) ARALIKLI DURAN ELMALAR

Elmaları sabitlemek için yapıştırıcı kullanın ve mümkün olduğunca birbirlerine yakın yerleştirin. Eğer birbirlerine tam yapışmıyorlarsa elmaları döndürerek yeniden deneyin. Çekim açınızı da iyi ayarlayın. Açıyı çaprazdan almak daha iyi bir kompozisyon oluşturur.

 

Digital SLR Photography Ocak 2015 Sayı 30


Copyright 2016 - Digital SLR Photography