HAYVAN PORTRELERİ

Hayvan severler için harika bir konu. Kedi, köpek, at ya da hamster... Hayranı olduğunuz dostlarınızı fotoğraflayabilmeniz için 10 harika teknik.

Onlar bizim en iyi dostlarımız. Kimileri için ailelerinin bir parçası. Fotoğrafçılar içinse en fotojenik ve kolay ulaşılabilir modellerden biri. Bu canlılar farklı cins ve türlerde, farklı karakterlerde, farklı renk ve görüntüde olabilirler. Kesin olan tek bir şey var ki, her biri harika fotoğraflara konu oluyorlar. Hayvanlarla yakalayabileceğiniz yaratıcı görseller için bir stüdyoya ya da pahalı bir flaş sistemine ihtiyacınız yok. Doğal ışık kullanarak ve konsepte bağlı kalarak çalıştığınızda ortaya harika görseller çıkacaktır. Ne kadar az teçhizat kullanırsanız modelinizi o kadar az korkutursunuz. Bir kamera ve geniş-açılı bir lens ya da 50mm lens işinizi fazlasıyla görecektir. Uzak mesafeden çekmediğiniz sürece telezoom objektifinizi kullanmayın.

 

Bu ay sizler için hazırladığımız 10 çekim fikrini araştırırken çok fazla zorlanmadık. Çünkü evcil hayvanları çekerken kullanabileceğiniz oldukça fazla fikir bulunuyor. Biz bunların en iyilerini seçmeye çalıştık. Bazen hazırladığınız senaryoyu uygulamak zor olabiliyor. Modeliniz size poz vermek istemeyebiliyor. Rahat olun. Onu kendi haline bırakın. İyi karelerin çoğu, hayvan dostlarımız doğal hareket halindeyken ortaya çıkıyor. Özellikle genç ve enerjik ise, yaramazlık yapma potansiyeli de oldukça yüksek oluyor. Modelinizin gözüne odaklanarak, 5.6 ya da daha geniş bir diyafram ile arka planı flu yapın. Hareketli nesneleri çekerken doğru pozlamayı yakalamak her zaman zordur. BU yüzden mutlaka Raw çekin.  Bu sayede bu zorlu ve hızlı çekimlere daha sonra müdahale edebilirsiniz. İyi şanslar!

1 HAREKETİ YAKALAYIN

Köpekler koşmayı çok severler. Hareket halindeki bir köpeğin kulakları ve dili sallanır durur. Bunları yakaladığınız zaman gayet hoş görüntüler ortaya çıkar. Bir arkadaşınızdan köpeği tutmasını isteyin ve ondan birkaç yüz metre uzaklaşın. Bu sayede köpeğiniz size gelirken hızını almış olacaktır. 50-200mm gibi bir telefoto objektif kullanın ve köpeğinizin göz hizasına kadar eğilin. Enstantane öncelikli modu kullanarak sürekli AF modunda çekim yapmalısınız. Böylece köpeğiniz size doğru koşarken onu takip edebilirsiniz. Ortam ışığına bağlı olarak 1/500sn ya da daha hızlı bir enstantane belirleyebilirsiniz. Ayarlarınızı yapın ve arkadaşınızdan köpeği bırakmasını isteyin. Sürekli çekim modunda fazlasıyla kare yakalamaya çalışın. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise; köpeğiniz size varmadan kamerayı bir kenara bırakmak! Köpeklerin fren sistemleri çokta iyi olamayabiliyor.

GÖRSEL: JORDAN BUTTERS

2 LOW-KEY DENEYİN 

Siyah bir arkaplan kullanmak low-key portreler oluşturmanın en etkili yollarından biridir. Karanlık ile uyum içerisindeki model, artistik bir görüntü verebileceği gibi aynı zamanda arka planın dikkat dağıtıcılığından da kurtulmuş olur. Bulutlu bir günde doğal ışıkta yapılan çekimler bu teknik için oldukça uygundur. Kendinizi model ile ışık kaynağının arasına yerleştirin. Böylece homojen ışıklandırmayı yakalayabilirsiniz. Aşırı pozlama olmamasına dikkat edin. Bunun için gerekli durumlarda bir ya da iki stop negatif pozlama telafisi yapabilir ya da Raw çekerek post-prodüksiyon aşamasında müdahale edebilirsiniz. Modelinizi korkutabileceği için flaş kullanmama dikkat edin. Eğer modeliniz de siyah ise, manuel fokus ya da single-point otofokus kullanarak kameranızın aklının karışmasını engelleyebilirsiniz.

3 CAMIN ÖTESİNDEN ÇEKİM

Akvaryumdaki canlıları çekmek zahmetli ve zor bir iş olsa da imkânsız değildir. Aksine bu canlıların yeri sabit olduğu için avantaj sizdedir. Çalışma alanınızı belirleyebilir, ışığı ve sahneyi istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Akvaryumun arka tarafına renkli bir arkaplan koyun ve modele iyice yaklaşıp kareyi doldurabilmek için makro lens kullanın. En ideali özneyi yukardan aydınlatmaktır. Böylece sudaki yansımaları engellemiş olursunuz. Polarize filtre kullanmak da size yardımcı olacaktır. Bu tür canlılar sizin dediklerinizi dinlemeyecekleri için göz kontağını kurabilmek ve uygun odaklamayı yakalayabilmek için uzun süre beklemeye kendinizi hazırlayın. Düşük ışığı maksimuma çıkarmak için geniş diyaframa ihtiyacınız olacak.

4 DIŞARIDAN GELEN IŞIĞI KULLANIN

Herkesin bildiği üzere kediler doğaları soğuk hayvanlardır. Bu yüzden onları fotoğraflamak oldukça zordur. Kedilerin güzel karelerini yakalamak için onların tembellik hallerini, güneş banyosu yaptıkları anları, bir kuşla ya da oyuncakla oynadıkları zamanları kollamalısınız. Kameranızı diyafram-öncelikli moda ayarlayın. Nesneye iyice yakınlaşın ve arkaplanı flulaştırın. Böylece dikkati sadece nesneye odaklayabilirsiniz. Pencerenin çerçevesinin kareye girmemesine dikkat edin. Hızlı bir enstantane değeri ile modelinizin hareketini dondurun. Köpeklerle çalışmak daha kolaydır. Çünkü onlar sizin komutlarınızı dinler istediğiniz pozisyona girerler. Hatta siz bozmadığınız sürece hareketsiz bile kalabilirler.

5 YARATICI OLUN 

Evcil hayvanları çekerken kullanılacak tekniklerde herhangi bir kıtlık söz konusu değil. Ancak biz Ben Heine’nin “Kalem Kameraya Karşı” serisini çok beğendik. Çizimler ile fotoğrafları birleştiren Ben, bizlere oldukça geniş bir espri ve yaratıcılık alanı açıyor. Bu görselde Ben, hazırladığı çizimi elinde tutarak köpeğine hizalıyor ve çekimi yapıyor. Daha sonra bunların Photoshop’ta kontrast ve renk ayarlarını yapıyor.

6 NEGATİF ALAN KULLANIN

Çoğu insan evcil hayvan çekimlerinde köpek ya da kedi kullanırlar. Ancak sıra dışı bir hayvanı çektiğinizde bir farklılık yaratırsınız ve görsellerinize çeşitlilik katarsınız. Parlak renkli bir papağan veya bir sürüngen bu iş için en iyi nesnelerdendir. Arkaplan olarak nesnenizin baskın renginde bir arkaplan ya da tamamen zıt bir arkaplan kullanın. Mümkünse arkaplana spot ışık vererek deneyin. Birçok fotoğrafçı kareyi nesneyle doldurmaya çalışır. Fakat sahnede boş alan bırakarak fotoğrafınıza denge katabilir ya da ‘negatif alan’ denilen yöntemle farklı fikirler deneyebilirsiniz. İnternet üzerinde negatif alanla ilgili görsellere kolaylıkla erişebilir, fikir edinebilirsiniz.

7 CLOSE-UP DENEYİN

Hayvanınız kameradan çekinmiyorsa ve sizinle göz kontağı kurabiliyorsa yüzüne iyice yakınlaşarak simetriyi sağlayın ve kareyi onunla doldurup çekiminizi gerçekleştirin. Özellikle kediler bu tarz pozları rahatlıkla verebiliyorlar. Üstelik arkaplanı dert etmenize de gerek kalmıyor. Burada sorun olabilecek tek durum ise yüze vuran ışık. portre lensleriyle yüze iyice girmektense birkaç metreden yüze zoom yapın ve 5.6 diyafram değerini kullanarak burnu ve gözleri odağa alın. Köpek gibi uzun burunlu nesnelerde ise daha fazla alan derinliğine ihtiyacınız olacak.

8 SAHNEYİ HAZIRLAYIN

Kıyafetleri, oyuncakları ya da ev eşyalarını kullanarak bir sahne hazırlayabilir ve ilginç fikirler ortaya çıkartabilirsiniz. Özellikle de modeliniz buradaki gibi minik bir canlıysa. Bu görsel, ev eşyalarını kullanarak nasıl ilginç ve esprili fotoğraflar ortaya çıkartabileceğinize çok güzel bir örnek. Özellikle kedi ve köpek yavrularını, kendilerinden oldukça büyük nesnelerle birlikte bir kompozisyona sokarsanız ortaya ilginç kareler çıkacaktır. Onların sevimliliklerinden faydalanın.

9 ALTIN SAATLER

Günün en erken saatlerinde ya da akşam saatlerinde köpeğinizle yürüyüşe çıkmak huzur dolu ve rahatlatıcı bir aktivitedir. Aynı zamanda bu saatler ışığın en iyi olduğu zamanlardır. Güneş ufka yakın olduğunda ağaçlar ve çimenler sıcak bir parıltıya sahip olurlar. Nesneden uzaklaşarak telefoto objektif ile f/4 değerinde sakin ve yumuşak bir bokeh yakalayın. Tekniği daha da geliştirebilirsiniz. Gerisi sizin yaratıcılığınıza kalmış. Önemli bir nokta ise, parasoleyinizi evde bırakın ve görselinizin sıcak ışıkla dolmasına izin verin.

10 BAKIŞ AÇINIZI DEĞİŞTİRİN

Farklı açıları ve fokal uzunlukları deneyerek çekimlerinizde farklılıklar yaratabilirsiniz. Geniş açılı bir objektif ile nesnenizi yüksek ya da alçak bir görüş açısından, perspektifinizi bozarak çekmeyi deneyebilirsiniz. İyice yere yaklaşın ve kameranızı yukarıya doğrultun. Kameranızın lensini hayvanınızın burnuna da değdirebilirsiniz. Bu açıdan çektiğiniz fotoğrafta modelinizin kocaman burnundan arkaya doğru vücudunun inceldiğini göreceksiniz. Unutmayın; nesneniz lense ne kadar yakın olursa, yeterli alan derinliğini sağlayabilmek için o kadar küçük bir diyafram aralığına ihtiyacınız olacaktır.

GÖRSEL ISTOCK PHOTO

 

Dijital SLR Photography Nisan 2013 Sayı 9

 


Copyright 2016 - Digital SLR Photography