FUJIFILM X-T10

Retro stilini klasik SLR tarzıyla harmanlayan kompakt boyutlu X-T10 modeli Fujifilm’in son yıllardaki popüler aynasız modellerinin başarısını devam ettiriyor.

 

TEKNİK ÖZELLİKLER

Fiyat (sadece gövde): 2.349TL

Görüntü sensörü: (APS-C) X-TRANS CMOS II

Çözünürlük: 16.3-megapiksel

Maksimum görsel çözünürlük: 4896x3264piksel

AF sistemi: Hibrit (TTL kontrast AF / TTL faz algılamalı AF)

ISO aralığı: 100-25600

Enstantane hızı: 1/4000sn-30 saniye & Bulb

Sürekli çekim hızı: 8fps

Yerleşik flaş: Var. GN: 5 (ISO 100, m)

LCD ekran: Değişken-açılı 3inç 920,000-nokta

Depolama: SD (SDHC/SDXC)

Boyut: 118.4x82.8x40.8mm

Ağırlık: 381g (batarya ve hafıza kartı dâhil)

 

KLASİK SLR TASARIMI

Fuji’nin X-serisi kameralarının Retro stilli harika tasarımı önceki yıllarda oldukça beğeni aldı. X-T10 modelinin de bu modayı sürdürmesi hiçte şaşırtıcı değil.

 

ŞUNU SÖYLEMELİYİM Kİ, ben her zaman yeşili altına tercih etmişimdir. Benim yaşımda olanlar varsa (bu kısım gizli) ne demek istediğimi anlayacaklardır. Geçmiş zamanda kameralarımız hafıza kartlarıyla değil, film kutularıyla doluyken film üreticileri arasında iki büyük oyuncu vardı: Amerikalı süpermarka Kodak (altın) ve Japon devi Fujifilm (yeşil). Piyasanın büyük kısmına Kodak hâkimdi ancak profesyoneller başta olmak üzere Fuji’nin de çok sayıda kullanıcısı vardı.

Bundan sadece çeyrek yüzyıl sonra piyasanın hâkimi Kodak tamamıyla piyasadan silindi. Diğer yandan, Fujifilm ise X-serisi üst düzey kompakt ve Kompakt Sistem Kamera modelleri sayesinde gücünü günden güne arttırmaya devam ediyor. Filmli günlerde olduğu gibi Fuji’nin takipçileri bugün de markaya bağlılıklarını sürdürüyor; tartışmaya açık bir konu ancak Fuji’nin takipçilerinin diğer kamera sistemlerinden daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Bunun sebebi Fuji’nin, takipçilerinin geri dönüşlerini dinleme konusunda oldukça aktif olmalarıdır diyebiliriz. Sebebi her ne olursa olsun, Fuji’nin hâlâ ayakta olmasından ben çok memnunum. Piyasadaki birçok DSLR modelinin özellikler ve performans açısından birbirlerine çok benzer olduklarını görüyoruz, bu yüzden Fuji’nin kendine has özelliklerinin ve kalitesinin olduğunu görmek kullanımını keyifli hale getiriyor.

Tasarım olarak baktığımızda retro görünümüyle Fuji X-T10 kesinlikle güzel bir model. Kompakt ve hafif gövdesi klasik ve pahalı görünüyor. Üretim kalitesi ise oldukça etkileyici; çok daha pahalı olan X-T1’de bulunan ‘tüm hava koşullarına karşı koruma’ özelliği X-T10’da bulunmasa da sağlam ve güçlü bir his veriyor. Üst kısımda bulunan üç büyük kadran geleneksel SLR görüntüsüne sahip; ayrıca iyi boyutlandırılmışlar ve tık tık ilerleyen işleyişleri sayesinde hassas ayarlamayı mümkün kılıyorlar. Sağ tarafta pozlama telafisi ve enstantane hızı/pozlama modu kadranları var. Bu ikisinin arasında açma/kapama tuşu ve kamerayı anında diyafram-öncelikli ya da program modlarına sokmanızı sağlayan Auto kolu yer alıyor. Sağ üstte ise ufak kırmızı video kayıt butonu bulunuyor. Soldaki ana kadran kare hızı ayarlamasını ve birkaç çekim modunu içeriyor (sweep-panoramic ve exposure bracketing gibi).

Kameranın arkasına baktığımızda LCD ekranın üst ve yan kısımlarına düzgün bir biçimde yerleştirilmiş butonları görüyoruz. Fuji temel özelliklere erişimi kolay olacak şekilde düzenlemiş. Q (Quick) butonuna basarak çok sayıda fonksiyonun ikonlarını ekrana getirebiliyorsunuz. Alternatif olarak dört-yönlü kontrol tuşunun ortasındaki MENU butonuna basarak da kameranın özelliklerine girebilirsiniz. Sağ alt köşede bulunan Fn (fonksiyon) butonuna farklı modları atayabilir (ISO ayarı dâhil), basma özellikli iki giriş kadranını kullanarak daha fazla ayara erişebilirsiniz. Bu seçenek ilk başta kafanızı karıştırabilir ancak Fuji, diğer birçok kamerada bulamayacağınız ölçüde size kişiselleştirme imkânı sunuyor. İster kullanırsınız ister kullanmazsınız, seçim sizin.

Bunca özellik ve uygun fiyat sonrasında bu cihazın LCD ekranının neden dokunmatik olmadığını anlayabiliyorum. Dokunmatik özelliği diğer modellerde kullanışlı olabilir ancak X-T10’da bulunmamasının büyük bir eksik olduğunu düşünmüyorum. Değişken açılı platform üzerindeki 3.2inçlik LCD ekranı temiz ve keskin bir görüntü sunuyor. Elektronik vizörü de harika, oldukça parlak bir görüntüye sahip ve çokça bilgi sağlıyor. Gözünüzü vizöre yaklaştırdığınızda LCD ekran kapanıyor ve vizör aktif oluyor, gözünüzü çektiğinizde ise tam tersi gerçekleşiyor; gayet iyi çalışıyor. İsterseniz otomatik değişmeyi kapatıp istediğiniz birini de seçebilirsiniz.

X-T10’un kullanımı nispeten kolay, tek sorun DSLR kameralara göre farklı bir işlemesinin olması. Ancak kısa süre sonra alışıyorsunuz ve çok sayıdaki kişiselleştirme özellikleriyle birlikte hızlı ve zevkli bir kullanım sunduğunu keşfediyorsunuz. Ufak ve hafif gövdesi ve 12-14mm zumla birlikte ele güzel oturuyor. Gövde şekli DSLR modellere göre biraz daha az kıvrımlı; ufak tutma yeri kimine göre fazla ufak gelebilir ancak benim için sorun olmadı; eğer elleriniz çok büyükse satın almadan önce X-T10’u bir süre elinizde denemeli, ergonomisinin size uyup uymadığına bakmalısınız.

Bu cihaz X-T1’in sadeleştirilmiş versiyonu olsa da sahip olduğu önemli özelliklere bakıldığında pahalı kardeşinden aynılarını almış olduğunu görüyoruz. Bunların başında 16.3-megapiksel X-Trans CMOS II APS-C sensör ve EXR Processor II işlemci geliyor. X-T1 modelinin görsel kalite konusunda aldığı olumlu geri dönüşlere baktığımızda X-T10’un bu anlamda iyi olduğunu söyleyebiliriz ancak rakiplerinin çoğunda 20-megapiksel ve üzeri sensör olduğunu bilenler için 16.3MP birazcık düşük kalabilir. Full HD video kaydını da destekliyor ancak 4K yok. Alışılmadık biçimde minimum ISO değeri 200 olsa da nominal 200-6400 aralığı 100-51200’e genişletilebiliyor.

Rakiplerinin çoğunun aksine Fuji bu modelde Sahne modlarına yer vermemiş; sadece program, diyafram ve enstantane-öncelikli AE ve manuel modları bulunuyor. Piyasanın genel düşüncesi bir yana, Fuji’nin daha yaratıcı bir fotoğrafçılık hedeflediğini buradan da anlıyoruz. Bence bu gayet akıllı bir adım.

Pozlama sisteminin de başarılı bir biçimde ele alındığını görüyoruz; 256-bölge, nokta ve merkez-ağırlıklı ölçüm şablonlarına sahip. Pozlama telafisi ve bracketing seçenekleri de bulunuyor.

X-T10’da geniş bir dizi seçeneklerle birlikte akıllı hibrit otofokus sistemine yer verilmiş. Kameranın ön kısmında bulunan bir tuş yardımıyla tek AF, sürekli AF ve manuel netleme arasında seçim yapabiliyorsunuz. AF mod ayarına bağlı olarak 7x7 ızgarada 49 bölge ya da 11x7 ızgarada 77 bölge kullanıyor.

Filmli zamanlardan gelen bir marka olarak Fuji’nin klasik Fuji emülsiyonlarını (Provia, Velvia, Astia gibi) yansıtan görseller çekme imkânı sunması şaşırtıcı değil. Kamera içerisinde yer alan Advanced Filter seçeneklerinden (Toy Camera, Pop Colour, Miniature) istediğinizi kullanarak fotoğraflarınızı işlemeniz de mümkün (sadece JPEG).

Fuji’de ayrıca yerleşik Wi-Fi, aralıklı çekim işlevi ve X-T1’in aksine yerleşik flaş bulunuyor. Tüm özellikler için Fuji’nin sitesini kontrol edebilirsiniz.

Performans olarak baktığımızda Fuji kendisinden beklenenleri fazlasıyla karşılıyor. AF sistemi X-T1’e göre geliştirilmiş; hızlı ve etkili. Ürettiği JPEG görseller oldukça keskin; renk işlemesi ve kontrastı mükemmel; çok-bölgeli sistemi çoğu durumda istikrarlı sonuçlar veriyor. 3200 ISO değerine kadar kumlanma ile iyi biçimde başa çıkıyor ve bu seviyeden sonrasında bile kullanılabilir fotoğraflar üretiyor. Mükemmel bir kamera değil, ancak böyle bir kamera var mı ki? Aslında bu kamera için belirttiğim eksi yönler çok da büyük sorunlar değil. Genel olarak kullanması oldukça zevkli bir fotoğraf makinesi.

 

X-T10 & X-T1: TEMEL FARKLAR

X-T10 için Fuji’nin popüler modeli X-T1’in sadeleştirilmiş versiyonu diyebiliriz. İki model arasındaki ana farklılıklara gelecek olursak; ilk etapta elbette ki fiyat farkını söylemeliyiz: X-T10’nun gövdesi ülkemizde 2.349TL’ye satılırken X-T1’in gövde fiyatı ise 2.899TL. Hatırı sayılır bir fark. İkisinin de gövdesi magnezyum alaşımlı maddeden üretilmiş ancak sadece X-T1’de ‘tüm hava koşullarına karşı koruma’ özelliği var. X-T1’de altı adet kişiselleştirilebilir fonksiyon bulunurken bu sayı X-T10’da yedi. Ayrıca X-T10’da yerleşik flaş da bulunuyor. Ağırlık olaraksa daha hafif (X-T10 381g, X-T1 440g). X-T1’in elektronik vizörü daha iyi; üstelik 0.77x büyütme oranına sahip. X-T10’da bu değer 0.62x. X-T1’in LCD ekran çözünürlüğü daha yüksek (1,040,000). Tuş takımları arasındaki ufak tefek farklılıkların yanı sıra X-T10 siyah ve gümüş, X-T1 ise siyah ve grafit renklerde satılıyor. Bunların dışında iki model arasında büyük farklar bulunmuyor.

 

RAKİPLERİ

CANON EOS 750D: Eylül 2015 sayımızda inceledik. Test sonucu %93. Canon’un popüler EOS 700D modelinin güncelleştirilmiş versiyonu olan bu modeli 2.500TL’ye sayın alabilirsiniz. 24.2-megapiksellik APS-C sensöre ve güçlü DIGIC 6 işlemciye sahip olan bu model, Canon’un güvenilir performansını sunuyor.

SONY ALPHA 6000: Fuji’nin CSC piyasasındaki başlıca rakiplerinden olan Sony’nin oldukça ince ve kompakt gövdeye sahip, bol özellikli kamerası. Sahip olduğu 24.3-megapiksel APS-C HD CMOS sensörü Fuji’ye göre çok daha yüksek bir çözünürlük sunuyor. Kitli fiyatı yaklaşık 1.800TL.

NIKON D5500: Sensöründe çıkartılan optik low-pass filtresi sayesinde fotoğraflarda mükemmel bir detay sunan bu model, 24.2-MP çözünürlüğe ve geniş NIKKOR lens seçeneklerine sahip. 3.000TL.

OLYMPUS OM-D E-M10: Fujifilm X-T10’a en benzer özelliklerde olan Olympus’un retro SLR tarzındaki bu CSC modeli yerleşik Wi-Fi ve 16-megapiksel çözünürlüğü bünyesinde barındırıyor. Gezi fotoğrafçılarının favorisi. 2.000TL gibi bir fiyata bulabilirsiniz.

 

EN İYİ ALIM

KARAR

X-T10’u kullanmaktan gerçekten büyük keyif aldım. Bana 35mm filmli SLR kullandığım zamanlarımı hatırlattı. Hemen her kameranın harika sonuçlar verdiği günümüzde kitle piyasasının zincirlerini kıran kameralar görmek güzel. Fuji’nin X-T10 modeli de bunlardan biri. Böyle durumlarda test değerlerinin arasına duyguların da karışması çok doğal. Daha önce de söylediğim gibi mükemmel bir kamera değil ancak kullanıcı memnuniyeti açısından çok başarılı.

 

Kavrama: 18/20

Kullanım kolaylığı: 18/20

Özellikler: 17/20

Performans: 17/20

Fiyat/performans: 18/20

Genel: 88/100

 

Pozlama: f/6.4, 1/710sn, ISO200

Pozlama: f/4, 1/25sn, ISO200

 

Dıgıtal SLR Photography 40. SAYI KASIM 2015


Copyright 2016 - Digital SLR Photography