PROFOTO B2 250 AİRTTL

Giriş-seviyesi stüdyo flaşının gücünü tepeflaşlarının taşınabilirlik ve TTL özellikleriyle birleştiren Profoto B2 250 AirTTL, bu alandaki önemli bir boşluğu doldurmayı hedefliyor.

 

Test: CAROLINE SCHMIDT

 

TEKNİK ÖZELLİKLER

Fiyat: 5.800TL (tek-kafalı kit) 8.100TL (çift-kafalı kit)

Maks. güç çıkışı: 1-250Ws (dokuz stop)

Tam güçte flaş çaktırma sayısı: 215 defa

Yeniden dolum süresi: 0.03-1.35sn

Flaş çakma süresi: 1/15,000 – 1/1,000sn

Fiziki ölçüler: 160x80x170mm

Ağırlık (aküyle birlikte): 1.6kg

Ağırlık (sadece kafa): 0.7kg

Website: www.zoomithalat.com.tr

 

STÜDYODA OLDUĞU KADAR dış mekânda da çekim yapma ihtiyacı duyanlar için paraflaşın gücünü stüdyonun dışında da kullanabilmelerine imkân sağlayan çok sayıda ürün piyasada mevcut; Calumet Genesis GF400, Bowen’s Small Travelpak kit ve Elinchrom Quadra Hybrid. Ancak bunların hiçbiri, tepeflaşlarında bulunan Through The Lens (TTL) özelliğini desteklemiyorlar. Ancak Profoto bu işe el atarak yeni geliştirdiği TTL özellikli, ışık-hızında yeniden dolum yapabilen kompakt flaş sistemi 250Ws B2 AirTTL ürününü piyasaya sürdü. B2’yi Profoto’nun AirTTL remote (ayrı satılır) ürünüyle birlikte kullandığınızda 300 metreye kadar kablosuz olarak uzaktan kontrol yapabilirsiniz.

 

Çoğu taşınabilir flaş sisteminde olduğu gibi B2’de de lityum-iyon bataryalı aküye yer verilmiş. Cihazın kontrol paneli oldukça güzel biçimde tasarlanmış. Kontrol panelinde minimal kontrol butonları ve geniş ve net bir LCD ekranın yanı sıra iki güç kadranı yer alıyor (her bir 250Ws güç portu için birer kadran). Tek-kafalı ve çift-kafalı setler halinde satılan B2’nin kafalarının her biri 700g ağırlığa ve 100mm civarı çapa sahip. Kafalar, Profoto’dan beklenildiği üzere üst düzey malzeme kullanarak üretilmiş, bu sayede oldukça sağlam olan kafalar ele rahat bir biçimde oturuyor ve büyük bir softboxla birlikte kullanıldığında dahi herhangi bir dengesizlik hissedilmiyor. Her kafanın bir ayak adaptörü bulunuyor, ayrıca yanınızda ayaklığın olmadığı durumlarda elde rahatlıkla kullanabilmeniz için bir de sağlam bir tutma kulpuna sahip. B2’yle birlikte oldukça kaliteli ve sünger destekli taşıma çantası da geliyor. Çok çeşitli özellikleri ve şık tasarımının yanı sıra bu ürünün fotoğrafçılara sunduğu en önemli avantaj ise, Profoto’nun muhteşem ışık şekillendirme araçlarını da kullanabilmenize izin vermesi; barndoor, snoot, çeşitli boyutlardaki softboxlar vs.

Flaş kullanımına aşina olmayan fotoğrafçılar flaş kullanımını oldukça kolay hale getiren TTL sistemini tercih ederken profesyonel fotoğrafçılar ise TTL özelliğini kapatıp manuel kullanımın yaratıcılık potansiyelini ortaya çıkartabilirler. TTL fonksiyonu özellikle, flaşın gücünü ayarlamak için vaktin olmadığı düğün ya da lifestyle portre çekimlerinde tepeflaşların yerine kullanılabilecek harika bir fırsat sunuyor. Ayrıca Profoto’nun yeni High-Speed Sync (HSS) modu sayesinde parlak güneşin altında geniş-diyafram açıklıklarında dahi 1/8000sn enstantane hızında çekim yapabiliyorsunuz. B2’nin en dikkat çekici özelliklerinden bir diğeri ise inanılmaz düzeydeki yeniden dolum hızı: tam güçte 1.35 saniyede yeniden dolum yapabiliyor.

Taşınabilir çok kafalı ışık sistemlerinin büyük bir kısmında olduğu gibi güç kabloları ve jeneratörler sizi kısıtlıyor. Tek flaş kafasını kullanmak oldukça pratik ve esnektir, ancak sisteme ikinci bir ışık eklemek istediğinizde bu iki üniteyi birbirine 3 metre uzatma kablosuyla bağlasanız dahi birbirlerine nispeten yakın mesafede olmalılar ama yine de kablolar bir şekilde ayağınıza dolanacaktır. B2 dünyanın en güçlü taşınabilir stüdyo flaşı değil, ancak her flaş kafasının 250Ws gücü ile çoğu portre çekimlerinde yeterli gücü sağlar ve üstelik aynı güç değerine ulaşabilmek için birbirine bağlayıp eşleştireceğiniz tepeflaşlarına göre de çok daha basit ve hızlı kullanım imkânı sunar. Üretici firmanın rakamlarına göre flaşı tam güçte 215 defa çaktırabiliyorsunuz ancak model ışığının sürekli açık olduğu ve flaşın yarıdan az bir güçte kullanıldığı deneme çekimimizde bizi 2 saat kadar idare etti. Şaşırtıcı yanı ise, cihazın tamamen bitik şarjını 1 saat gibi kısa bir sürede doldurabildik. Bu da demek oluyor ki; eğer bir araç şarj aleti ve yedek bir batarya daha satın alırsanız bu cihazı dış mekânda saatlerce kullanabilirsiniz. İç mekân kullanımlarında ise B2’yi normal stüdyo elektriğiyle besleyebilirsiniz. Denediğimiz süre içerisinde kullanım rahatlığı ve yeterli seviyedeki gücü sayesinde biz B2’yi çok sevdik. İncelemenizi öneririz.

KARAR

Işık sistemlerinde taşınabilirliğe, tepeflaşların sağladığı güçten daha fazlasına ve TTL sisteminin kolaylığına önem veren fotoğrafçılar, bu ürünün faydalarını anında fark edecekledir. Sunduğu faydalı özelliklere oranla 5.800TL gibi nispeten uygun bir fiyata sahip olan B2’ye mutlaka bir göz atın.

 

Üretim kalitesi: 5

Özellikler: 5

Performans: 4

Fiyat/performans: 4

Genel: 4

 

Dıgıtal SLR Photography 33. SAYI NİSAN 2015


Copyright 2016 - Digital SLR Photography