Fotoğraf Makinesi Donanım Güncellemesi Yapmalı Mıyız?

Kamera, objektif ve hatta aksesuar üreticilerinin ürünlerinin bazıları için ürün yazılım güncellemesi yayınladığını fark etmişsinizdir. Peki bunu neden yaptıklarını biliyor musunuz?

Kamera yazılımı: ne işe yarar ve niçin onu güncellemek isteyebilirsiniz.

Elektronik birçok cihazda olduğu gibi kameraların çalışması için de yazılım gereklidir. Bu, çekim seçeneklerinizden ve görüntülerin işleniş biçiminden menü sisteminin görünümüne kadar her şeyi belirler.

Kameralar, bu yazılımın bir versiyonunu beraber gönderir ancak güncellemeler her türlü sebeple yapılabilir. Bir akıllı telefonunuz veya tabletiniz varsa, bir noktada yazılımını güncelleştirmeniz istenebilir; burada da konu tamamen aynıdır.

Bir kamera insanlar tarafından kullanılabilir hale getirildiğinde, başlangıçta v1.0 veya benzeri başlıkta bir donanım çalıştırıyor olmalıdır. Bu noktadan sonra, üretici gerekli görürse bir donanım güncellemesi yayınlayabilir ve kullanıcının üreticinin web sitesinden indirmesi ve yararlanması için kendi kameralarına yüklemesi gerekir.

Peki neden bunu yapıyorlar? Bir donanım güncelleştirmesi yayınlamak, üreticinin herhangi bir hatayı veya keşfedilen, fotoğraf makinesinin donanımında herhangi bir değişiklik yapmasını gerektirmeyen diğer sorunları düzeltmesini sağlar. Bu nedenle, kamerayı belirli bir şekilde ayarladığınızda çalışmayacak bir ayarı veya fotoğraf makinesinin geçici olarak donmasını sağlayan bir şeyi donanım güncellemesi kolayca düzeltebilir.

Bazen, eski modellere yeni özellikler getirmek için ürün yazılımı güncelleştirmeleri kullanılır. Bu, yeni renk modu, genişletilmiş bir ISO ayarı veya diğer şeylerin yanı sıra gelişmiş video işlevi olabilir. Hatta üreticilerin bir yazılım güncellemesi aracılığıyla Raw çekim moduyla bazı temel kameraları hediye ettiği de biliniyor. Üreticiler ayrıca kamera ilk kez piyasaya çıktığında piyasaya sürülen lensler ve diğer aksesuarlarla daha iyi uyum sağlamak için bunları kullanıyorlar.

Eğer bir donanım güncellemesi mevcutsa ve indirmemeyi seçerseniz (ya da sadece bir tane olduğunu fark etmezseniz) kameranıza hiçbir şey olmayacaktır. Hala olduğu gibi çalışacak yalnızca belirli güncellemeden yararlanamayacaksınızdır.

En son donanım güncellemesini kullandığınızdan nasıl emin olursunuz?

Bir kamera ilk kez sunulduktan bir süre sonra satın alırsanız, en son çıkan donanımla yüklenmiş olabilir. Ayarlarınızı veya araç menünüzde bunları kontrol edebileceğiniz bir seçenek olmalıdır ve bu genellikle 'Ürün Yazılımı' veya 'Sürüm' olarak adlandırılır.

Ürününüzün destek bölümünü bulmak için fotoğraf makinesi üreticinizin web sitesini ziyaret etmeden önce bu numarayı not edin. Kullanmakta olduğunuzdan daha güncel bir sürümü varsa (daha yüksek bir sürüm numarası ile belirtilir), bu dosyayı indirebilir ve makinenize kurabilirsiniz.

Bu işlem fotoğraf makinesinden fotoğraf makinesine değişiklik gösterir ancak genellikle fotoğraf makinesine yerleştirmeden ve bunu güncellemek istediğinizi doğrulamadan önce indirilen yazılımı bir bellek kartına sürüklemenizi gerektirir. Adım adım talimatlar, genellikle burada size rehberlik etmek için indirdiğinizde sağlanmaktadır.

 

 

 


Copyright 2016 - Digital SLR Photography