Mimari

   

ELİNİZDEKİ DERGİYİ yavaşça yere bırakın ve etrafınıza bir bakın, hem de hemen şimdi. Digital SLR Photography derginizi ormanın içinde okumuyorsanız eğer etrafınıza baktığınızda mimariye dair çok sayıda şekil görmeniz mümkün.

 

   Tarihi yapılardan modern mimariye, muhteşem örneklerden olağan olanlara, iç mekanda ve dış mekanda; insan yapımı binalara, heykellere ve yapılara hemen her yerde rastlayabilirsiniz. Hayatımızın büyük bir kısmını sarıyor olması sebebiyle mimari fotoğrafçılığın bu kadar popüler olması gayet doğal. Mimariyi doğru biçimde fotoğrafladığınızda sonuçları mükemmel olur çünkü insanların her gün gördükleri ve alıştıkları yapıları kendi yaratıcı imgeleminizle ve teknik kompozisyon becerileri ve yakalama teknikleriyle yakalayıp estetik güzelliğini ön plana çıkardığınızda emeğinizin karşılığını fazlasıyla alırsınız. Bir yapının tasarımının tamamını belgesel olarak görüntüleyebileceğiniz gibi zum yapıp yakınlaşarak da ince detaylarını yaratıcı yaklaşımla fotoğraflarınıza konu edinebilirsiniz.

 

   Mimari fotoğrafçılık genel olarak şekilleri, çizgileri ve geometriyi görmek, gölge ile ışığın binanın görünümündeki etkisini yakalamakla ilgilidir. İlginç bir bina ya da yapı bir fotoğrafçının oyuncağı gibidir ve doğru ışık, doğru koşullar, doğru yaklaşım ve teknikle yaratıcılığınızı ifade etmenin harika bir yoludur. Mimari fotoğrafçılık çoğunlukla modern yapıların yaratıcı açılarla fotoğraflanması şeklinde lanse edilse de herhangi bir zaman periyodunda yapılmış (tarihi binalar, fütüristik yapılar ve hatta kendi eviniz), iç mekan ya da dış mekan olması fark etmeden her türlü tasarımı konu alan, geniş içerikli bir disiplindir.

 

   Profesyonel fotoğrafçılığın farklı formlarını da içerir: manzara, emlak, ticari ya da fine-art; her birinin kendine has bir yaklaşımı, kuralları ve teknikleri bulunuyor. İlerleyen sayfalarda insan yapımı mimari dünyasını fotoğraflamaya yönelik çok sayıda yaklaşım, fikir, ipucu ve tekniğin yanı sıra sektörün önde gelen profesyonellerinden edindiğimiz tavsiyeleri ve başlangıç için ihtiyacınız olan ekipman önerilerini bir araya getirdik. Temel becerileri edindikten sonra geriye fotoğraflanacak binayı bulmak ve yeteneklerinizi ortaya çıkarmak kalıyor…

Mimariye Giriş

 

BAŞLANGIÇ İÇİN GEREKLİ OLANLAR: EKİPMAN, AYARLAR VE TEKNİK  

 

   İSTER KIRSAL ALANDA bir kale ya da kulübe ister şehrin göbeğinde bir gökdelen ya da tarihi eser olsun, nereye giderseniz gidin mimari fotoğraf çekmeye yönelik özne konusunda sıkıntı çekmezsiniz. Her bir stil ve tür farklı zorluklarla birlikte farklı yaratıcılık fırsatlarını da beraberinde getirir. Lensi, günün saatini ya da çekim açınızı değiştirerek modern mimarideki desenleri yakalayabilir, grafiksel soyut kareler elde edebilir, iç mimarinin ya da heykellerin ve büyük abidelerin detaylarını vurgulayabilirsiniz. Gündüz vakitlerinde uzun pozlama fırsatlarından yararlanmayı veya gün ile gece arasındaki geçişleri yakalamayı da ihmal etmeyin. Fotoğrafçılığın her türünde temel özellik olan ışık kalitesini kavramak, mimari çekimlerde konuları vurgulayabilmek açısından da oldukça önemlidir. Hemen her şehrin kendisine ait ve onu tanımlayan, o şehrin karakterini ortaya koyan simgesel bir yapıtı vardır, bu yüzden iyi bir konu bulmak için uzaklara gitmenize gerek yok. Şunu unutmayın: çekim için nereye giderseniz gidin, mutlaka önceden araştırmanızı yapın.

   Çekim yapacağınız yerin içinde veya dışında bazı çekim sınırları olabilir ya da tripodlu çekime izin verilmiyor olabilir. Bu gibi durumlarda kameranızı sabitleyebileceğiniz alternatif yollar bulmalısınız. Örneğin birçok müze ve tarihi yapının içerisinde flaşlı çekime izin verilmez. Bunun sebebi flaş patlamasının yaydığı yoğun ışığın eserler ve yapılar üzerinde bozulmaya ve aşınmaya sebebiyet vermesidir. Teknik açıdan ele aldığımızda mimari fotoğrafçılığın zor olduğunu söyleyemeyiz, hatta kamera ayarları oldukça kolay. Diyafram-öncelikli mod bizlere mimari çekimlerde en önemli faktörlerden biri olan alan-derinliği kontrolü sağlıyor ve enstantane hızını kameranın seçimine bırakıyor. Eğer ki enstantane hızınız çok yavaşlarsa ISO değerini yükseltmeyi deneyebilirsiniz fakat çoğunlukla tripod kullanıyor olacağınızdan hava kararana dek enstantane yavaşlığı bir sorun teşkil etmeyecektir. Işık ölçümünü çerçevenin farklı bölgelerinden yapmak için multi-zone ölçüm kullanın ve hassas ve doğru netleme için tek nokta AF modunu tercih edin. Çerçevenin üçte birlik kısmına f/11 ila f/16 arası bir diyafram açıklığıyla netleme yaptığınız takdirde önden arkaya güzel bir netlik elde edebilir, maksimum alan derinliğini yakalamak isterseniz de hiperfokal netleme yöntemini kullanabilirsiniz. Beyaz Dengesi ayarında ustalaşmak biraz zahmetlidir, bu yüzden ayarı çoğu zaman otomatikte (AWB) tutun ve gerekirse düzenlemeleri Raw dosyası üzerinde bilgisayarda yapın.

   Zamanınızı alışılmadık görüş açıları bulmaya, özneyi farklı şekillerde çerçevelemeye ya da kompozisyonel yönlendirici çizgiler bulmaya ayırın. Mimariyi fotoğraflamaya yönelik çok sayıda yaklaşım olması sebebiyle önümüzdeki birkaç sayfayı size ilham ve teşvik verecek bilgiler ışığında hazırladık.  

 

Mimariye Uygun Lensler

 

    

 

Yazının devamını 67. sayımızda bulabilirsiniz.


Copyright 2016 - Digital SLR Photography