Raw Mücadelesi

GÖREVİMİZ RAW 1: DARİNA STODA

 

Profesyonel düğün fotoğrafçısı Darina Stoda arkadan aydınlatmalı portreleri düzenlemek için kullandığı teknikleri paylaştı

   Düğün fotoğrafçılığı demek etkili bir şekilde düzeltme yapmak için çok fazla ve aynı zamanda en yüksek görüntü kalitesinde çekim yapmak demek. Bu nedenle de en kolayı Raw formatta çekim yapmak ve Adobe Lightroom kullanmaktır. Adobe Lightroom hızlı ve tutarlı bir görünüm için tüm Raw dosyalarını senkronize ederek düzenleme yapmamı kolaylaştırıyor. Raw dosyaları bol miktarda değerli bilgiye sahiptir, JPEGde çekim yaptığınızda bu bilgilerin çoğunu kaybedersiniz. Düşük pozlanmış alanları aydınlatmanızı sağlarken, gizli detayları ortaya çıkarmanıza da izin verir.  

   Bu özelliğinden dolayı eğer düşük ışıkta ya da bunun gibi modellerinizin çoğunlukla hafif düşük pozlanmış olduğu arkadan aydınlatmalı portre çekimlerinizde özellikle kullanışlıdır. Bu fotoğraf muhteşem bir gün batımı esnasında çekildi bu yüzden bu sıcak tonları kurnazca fotoğrafa yedirmeye kararlıyım. Ne yazık ki çift arkadan aydınlatıldığı için, siluet gibi görünmelerini engellemek için görüntüyü aşırı pozlamak zorunda kaldım ve bedelini ağartılmış bir gökyüzüyle ödedim. Yapılabilecek çok fazla şey yok ama gün batımının renklerini zenginleştirmek görüntüye biraz atmosfer ve romantizm eklemeye yardımcı olabilir.  

 

 

Yazının devamını 67. sayımızda bulabilirsiniz.


Copyright 2016 - Digital SLR Photography