Poz Verme Sanatı

   Öncelikle her ikisi de konumuzla alakalı olduğu için doğrudan çekim ve poz verdirerek yapılan çekim arasındaki farkı görelim. Poz verdirmek: birisini fotoğraf için doğru pozisyona ve duruşa koymak anlamına gelirken, doğrudan çekim: tavsiyelere göre yönlendirmek veya düzenlemektir anlamına gelir. Doğrudan fotoğraflamanın tanımında genelde film ve yapımla bağdaştırdığımız daha aktif ve değişken teknikler açıklanırken, “poz verdirmek” tam ve sabit son hedefini öne sürer ve bu terim hareketsiz obje fotoğrafçılığıyla alakalı bir terimdir. Bu tanım sadece farklı yaklaşımlarla ilgili değil aynı zamanda insanların farklı olmaya meyilli algılarıyla da alakalıdır. Pek çok insan poz verdirmeyi oldukça eski moda ve fotoğrafçılık yaklaşımları için tasarlanan bir kavram olarak yorumlar.

   Bazı fotoğrafçılar stillerini fotoğraf gazeteciliğinde açıklar veya reklamcılık yapar gibi görünür. Gerçek şu ki; fotoğrafçılar kendi konularıyla etkileşimde bulunmak yerine doğal anları fotoğraflarlar. İşimizin ögeleri olan poz verdirme ve doğrudan çekim, olduğundan güzel gösteren ve doğal insan portresi alanlarında bilgi ve kendine güven sağlayan son derece önemli kavramlar olarak açıklanabilir.

   Fotoğrafçılar genelde poz verdirme ve doğrudan çekimi zor bulurlar fakat bu sanatı öğrenmek ışığı anlayabilmek kadar ciddidir. Poz verme teknikleriyle başlamak genelde kolaydır. Sonrasında duygularınızı katar ve zamanla kendinize özgün tarzlar oluşturmaya başlarsınız. Bazı müşteriler fotoğraf çekilmek istemezken, bazıları tek bir poz için bile size minnettar olacaktır. İnsanları aile fotoğrafı, düğünler, kadınların özel odaları ve ticaret gibi farklı durumlarda fotoğrafladık. Bu tecrübemiz gösterdi ki en çok müşteriler ne yaptığını bilmez ve bu bilinmezlikten korkarlar. Mükemmel modeller en zor işlerini senin için yapar onlar vücutlarını, en iyi açılarını farklı ve güzel gösteren çerçevede kameranın nasıl çalıştığını bilir. Fakat “normal insanlar” için durum böyle değildir. Onlar genelde poz vermeye fazla maruz kalmadıkları için lens önünde kendilerini fazla rahat hissetmezler.

   Fotoğrafçılar sadece fiziksel olarak değil duygusal olarak da öncülük ederler. Ama en iyi sonuçlar fotoğrafçılar ve modeller arasında takım çalışması olduğunda elde edilir. Enerji ve duygu hayati hammaddelerdir ve onlar olmadan yalnızca boş bir portre bırakabilirsiniz. Müşterilerinize doğru yönergeleri vererek onların gerçek duygularını yansıtmalarını ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlayabilirsiniz. Bu demektir ki siz müşterilerinize güzel görünmeleri için neye ihtiyacınız olduğunu bilmeleri için geri dönütler vermeli, onları rahatlatmalı ve teşvik etmelisiniz

 

Yazının devamını 67. sayımızda bulabilirsiniz.


Copyright 2016 - Digital SLR Photography