Manzara Fotoğrafçılığı

   Bir manzara fotoğrafını mükemmel yapan nedir?” sorusuna açıkça cevap vermek imkansızdır. Mükemmel fotoğraflar sadece fotoğrafçıların doğru zamanda doğru yerde fotoğraf yakalayabilme kabiliyetiyle değil aynı zamanda çeşitli faktörlerin birleşmesi sonucu oluşur. Fakat burada bazı bileşenler var: ışık, poz ve düzenleme. Bu bileşenler doğru bir şekilde birleştiğinde yaratıcı ve etkileyici fotoğraflar elde edilir.

   Fotoğraf çekmenin temelinde poz esaslı fotoğraflar yakalamak için örtücü, hız, aralık ve ışık alıcının hassaslığı (ISO oranı) arasındaki ilişkidir. Manzara fotoğrafçıları geniş alan derinliği için küçük açıları (f/11-f/16) tercih ederler, bu sayede arkadan öne doğru keskin manzaralar elde edebilirler. Shutter hızı ile aralığı birbiriyle bağlantılıdır ve pozun uzunluğuna karar verir. Hızlı shutter hızı anı dondururken, yavaş olanı bulanıklaştırır. Bu hareket su ve bulutlar için idealdir. Düzenleme neredeyse pozdan daha önemlidir poz doğru olsa bile kötü bir düzenleme fotoğrafın bozulacağına işaret eder.

   Neyse ki size yardımcı olabilecek birkaç numaramız var. Işık; zıtlık, özgünlük, renk, derinlik ve cazibe sağlayarak manzara fotoğrafınızı şekillendirir. Manzara fotoğrafı çekmek için en uygun zaman genelde güneşin düşüp gökyüzünün manzaranıza güzellik ve sıcaklık ekleyerek çekici ve yumuşak bir ışık oluşturduğu zaman olan altın saatlerdir. Işığın kalitesi ve rengi manzara fotoğrafının atmosferi üzerinde kocaman bir etkiye sahiptir. İyi çekilmiş ve düzenlenmiş fotoğrafınıza ekstra pırıltı eklemek bir yetenektir. Bu ögeler gerçekten fotoğraf karenize canlılık getirir.

   Fotoğrafçılar havayı ve ışığı kontrol edemezler fakat hava tahminlerini yakından takip ederek doğru zamanlarda yola koyulurlar. Manzara fotoğrafçıları havanın güzel olduğu zamanlarda çekim yaparak şanslarını arttırabilirler. Poz, düzenleme ve ışık konusunda bizi aydınlatması için sırasıyla bu üç ögenin etkisini sergileyen üç farklı fotoğraf çekmesi için okuyucumuz Becky Curtis’ i davet ettik. Bu ayki Fotoğraf Atölyesi görevinde rehberlik etmesi için manzara fotoğrafçılığında öncü olan katılımcı Ross Hoddinott’ u yanına çağırdık. Nasıl üstesinden geldiğini görmek için okumaya devam edin…  

 

Yazının devamını 67. sayımızda bulabilirsiniz.


Copyright 2016 - Digital SLR Photography