CANON EOS 6D MARK II  

   FOTOĞRAFÇILIK yolculuğunuzda önemli bir noktaya geldiğinizi ve artık ciddi durumlarla da başa çıkabilecek ve muhtemelen fotoğrafçılıktan para kazanmanızı sağlayacak bir fotoğraf makinesine geçiş yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız Canon’un en son full-frame modeli olan EOS 6D Mark II kamerasını listenize alabilirsiniz.

   Giriş seviyesi cihazlara göre daha yüksek standartlarda üretilen ve yüksek çözünürlüğün yanı sıra içerisinde çok sayıda özellik barındıran bu cihaz, daha pahalı modellerin ağırlığını ve yüksek fiyatını ise kendisinden uzak tutuyor. Sektörün önde gelenlerinden olduğu için Canon’un bu kategoride çok sayıda seçenek sunması bizi şaşırtmıyor: EOS 6D Mark II’nin yanı sıra 24.2-megapiksel EOS 77D ve EOS 80D, 20.2-megapiksel EOS 7D Mark II ve 20.2-megapiksel sensörlü orijinal EOS 6D. Yarı-profesyonelleri hedef alan EOS 5D serisini de unutmamak lazım.

   Full-frame Canon EOS 6D Mark II modeli tutkulu acemilerden tecrübeli kullanıcılara değin geniş bir skaladaki fotoğrafçılara uygun bir cihaz. Yüksek seviye teknik özelliklerine rağmen tasarımı ve kontrol düzeni oldukça sade ve kullanışlı. Bu cihazı elinize ilk aldığınız anda onun ciddi kullanım için üretildiğini anlıyorsunuz; sağlam yapısının yanı sıra diğer cihazlarla karşılaştırıldığında ağır denilemeyecek ağırlığıyla (765g) kalitesini hissettiriyor. Alüminyum alaşımlı kasası ve polikarbonat malzemeden üretilen gövdesinde tüm hava koşullarına karşı koruma sağlayan yüksek seviye mühürleme bulunuyor. Daha pahalı olan kardeşleri kadar sağlam olmasa da kendi kategorisinde başı çektiğini söylemeliyiz.

   Gövde şekli ve kadran ve buton tasarımı klasik Canon düzeninde olduğundan mevcut EOS kullanıcıları bu cihaza çok çabuk alışacaklar. Büyük mod kadranı cihazın üst kısmının solunda, açma/kapama düğmesiyle birlikte yer alıyor. Tutma yerinin hemen arkasında, üst kısmın sağında ufak bir LCD panel ve birincil giriş kadranının yanı sıra kenarda birkaç kontrol butonu var. Kameranın arkasında ise geriye kalan butonlar, sekiz-yönlü kontrol tuşu ve ikincil giriş kadranı bulunuyor. Çok sayıda kontrol tuşuna sahip olmasına rağmen EOS 6D Mark II kullanımı zor bir kamera değil.  

 

 

Yazının devamını 67. sayımızda bulabilirsiniz.

 

 


Copyright 2016 - Digital SLR Photography