Üst Düzey Taşınabilir Paraflaşlar

   HAREKETSİZ DÜNYALARINA yapılan sert bir darbeyle flaşlar uyandırıldı. Çin’den beklenmedik bir zamanda gelen bir heyet paraflaşların yüksek gücüne yenilikçi bir yaklaşım getirerek taşınabilirlik özelliğini eklediler ve açık hava flaş fotoğrafçılığını çok daha kolay ve iyi hale getirdiler (ve daha da uygun fiyata). Tüh tüh. Bunlar elbette piyasanın eskileri için kötü, bizim içinse iyi haberler! Flaşın çıkışını kontrol eden Insulated Gate Bipolar Transistor (IGBT) teknolojisi auto-TTL pozlama kontrolünü mümkün kılarak High-Speed Sync (HSS) özelliğini ve ayrıca hareketi donduran çok kısa flaş sürelerini getiriyor. Bunu önceden sadece düşük güçlü flaşlar yapabiliyordu. Bu sistemler enerjilerini lityum-iyon pillerden alıyor ve hızlı yeniden dolum ve tek şarjla yüzlerce flaş çaktırma sunarken kamerada bulunan ufak bir ana birim aracılığıyla çok sayıda kafayı kolaylıkla ve güvenilir bir biçimde radyo sinyalleriyle yönetmenizi sağlıyor.

   Bazı markalar açık havada kullanabileceğiniz ve bir ana kontrol biriminden yönetebileceğiz farklı özelliklerde ve güçlerde tepeflaşları, paraflaşlar ve diğer aksesuarları da kullanımınıza sunuyor. Birkaç sene öncesiyle karşılaştırıldığında bu gelişmelerin flaş dünyasında bir nirvana olduğunu söylemek mümkün. O zamanlardaki seçenekler hem çok zordu hem de çok pahalıydı ama şimdi adım atmak kadar kolay hale geldi.

   Burada bizi heyecanlandıran asıl yaratıcı nokta, bu yeni cihazların sizi şebeke elektriğinden kurtarıyor olması. Artık herhangi bir fişi herhangi bir prize takma zorunluluğunuz olmadığından açık havada yapılan fotoğrafçılık tam anlamıyla açık hava fotoğrafçılığına dönüştü. Çevresel portreler stüdyo kalitesinde aydınlanırken spor ve aksiyon özneleri HSS ile yönetilip yakalanabilir, değişen ortam koşulları auto-TTL ölçüm ve uzaktan güç kontrolü ile evcilleştirilebilir. Size şu kadarını söyleyelim; şimdiye dek yeni teknoloji ürünü flaşlarla çalışmadıysanız, çok şey kaçırıyorsunuz.

 

Yazının devamını 67. Sayımızda bulabilirsiniz.


Copyright 2016 - Digital SLR Photography