Kıyı Manzaraları

1 Soyut çalışın: Sahilde içgüdüsel olarak büyük, geniş bir alanı kapsayan manzaraları fotoğraflamak isteyebilirsiniz, ama daha yakın plan manzaraları da gözden kaçırmayın. Geniş açı lensten kısa telefoto lense geçerek manzaranın küçük bölümlerini genelde atlanılan ilgi çekici detay, şekil ve formu vurgulamak üzere izole edebilirsiniz. Sahil detaylarına yaklaşarak anlatılacak bir hikaye vardır. Jeoloji, kumdaki dalgalanmalar, yansıma yapan kayalar ya da gelgit havuzları ve dalga hareketlerinin telefoto çekimleri en belirgin ve fotojenik özneler arasındadır. Daha geleneksel görünümlü deniz manzarasına göre çok farklı bir görüntü tarzıdır, ama sonuçları en az onun kadar ilgi uyandırıcıdır. Düşük kontrastlı ışık bu tür fotoğrafçılığa uygundur, o yüzden aydınlık ama bulutlu bir gün bunun için en iyisidir; ince detaylar ve hoş renklerin yakalanmasına yardımcı olur. Öznenize iyice yakınlaştırarak durumu ve ölçeği gizleyerek ve de şaşırtma yaparak araziyi soyutlayabilirsiniz. Bu tarz fotoğrafçılık için elde çekmek çoğu kez daha iyi bile olabilir, bu yüzden eğer tripodunuzu bir kenara koyacaksanız, titremeyi önlemek için ISO’yu yükseltin.

 

2 Doğru kıyafetler giyin! Kumsal fırtınalı ve korunmasız bir ortam olabilir ve siz şartların doğru olmasını beklerken keskin bir soğuk olabilir. Bu nedenle ne giydiğiniz önemlidir. İyi bir alt katman, sıcak tutan bir orta katman ve rüzgar ve yağmur geçirmez iyi bir dış giysiye ihtiyacınız olabilir. Şapka ve eldiven de soğuk ve rüzgarlı hava için gereklidir – eğer üşürseniz, kendinizi yaratıcı ya da ışığı beklemek için motive olmuş hissedemezsiniz. Paramo, Berghaus ve Sprayway fotoğrafçılar arasında gözde bir markalardır. Eğer suyun kıyısına yaklaşmaya niyetliyseniz, yürüyüş botlarını Wellington lastik çizmeler ile değiştirmeyi düşünün. Kayalar üzerinde rahatsız olması ve daha az kavramasına rağmen, ayakları iyi ve kuru tutarlar. Ben kumsala gittiğimde neopren ve kauçuktan yapılmış Muck botları giymeye eğilimliyimdir. Biraz daha pahalıdırlar, ama daha sıcak tutarlar, daha konforlu ve dayanıklıdırlar.

 

3 Yükseğe çıkın: Sahile geldiğinizde eğilim kumsala inmek, suya yakın olmak ve belirgin olan kayalık çıkıntılar, gelgit havuzları gibi ön plan özneleridir. Ancak yüksek sarp kayalıkların üzerindeki görüntü potansiyellerini de göz ardı etmeyin. Sahil patikalarını takip edin ve iyi bir hakim noktaya tırmanın. Büyük görüntüler özellikle de geniş deniz yığınlarını ve engebeli kayalıkları içeren bir görüntü saptayabilirseniz etkileyicidir. Altın ışık doğal bir sıcaklık yaratır ve sahil şeridini şekillendirip tanımlamaya yardımcı olur. Bahar ve yaz aylarında, kayalık üzerlerinde büyüyen funda gibi yaban çiçeklerini de dahil edin. Geniş açı lensler en iyi seçimdir ve uzun pozlama iyi iş çıkarır. Yüksekten görüntüler gelgit çok yüksek olduğu ve serpinti çok fazla olduğu zaman iyi bir seçim olur. Kayalık kenarlarından güvenli bir mesafede olun, oynak olabilirler.

 

4 Sahilin rengi: Eminim ki altın saatlerin – gün doğumundan hemen sonra ve gün batımından hemen önce – çoğu zaman manzara fotoğrafçılığı için en iyi ışıklandırmayı sağladığını zaten biliyorsunuz. Sahilin yönü genellikle gün içinde erken ya da geç saatte mi orayı ziyaret etmeniz gerektiğini belirleyecektir (planlamanıza destek için www.photoephemeris.com’u ziyaret edebilirsiniz). Erken gelin ve eşyalarınızı hemen toplamayın. Neden mi? En iyi en doymuş renkler gün doğumundan çok daha önce belirir ve gün batımından sonrasına da sarkar, fotoğrafçılık için de çok özel ko��ullar sunar. Gökyüzünde renkler varken ve ıslak, cam görünümlü kum ve kaya havuzları bu renkleri ve ışığı güzelce yansıtırken sahil olunabilecek harika bir yerdir. Ön planınız gökyüzünden daha koyu olacaktır, bu nedenle de bundan doğru bir pozlamaya ulaşabilmek için muhtemelen bir kademeli ND filtre kullanma ihtiyacı duyacaksınız. Enstantaneler uzayabilir, bu nedenle bir tripod kullanın ve eğer kumsalda çekiyorsanız ayakları kumun içine sıkıca bastırın. Auto White Balance ayarı gökyüzündeki sıcaklığı nötrleştirebilir, o yüzden Daylight ya da Cloudy White Balance hazır ayarlarını kullanın veya işleme sırasında düzeltme yapın. Ve eğer bir tatil köyü yakınında iseniz, rengarenk sıralı kumsal kulübelerinin avantajını kullanın.

 

Yazının devamı 68. sayıda.


Copyright 2016 - Digital SLR Photography