Yağmurlu Portreler

   YAĞMUR YAĞIYOR, seller akıyor… Yoğun rüzgarın da etkisiyle yüzümüze yüzümüze vuruyor. Havanın sıcaklığı da pek iç açıcı değil. Sonuç olarak dışarıda çekim için uygun koşullar bulunmadığından bahar gelene kadar evde kalmak istiyorsanız kimse sizi suçlayamaz. Ama evdesiniz diye de yaratıcılığınızı konuşturmayacaksınız diye bir şey de yok. Evinizi şöyle bir fotoğrafçı gözüyle dolaştığınızda kim bilir ne fırsatlar yakalarsınız.Mesela portre çekimi için alternatif aydınlatma yolları arayın: karanlık bir odada buzdolabının açık kapağından gelen ışık, tablet veya TV ışığı ya da bir masa lambası. İçinden çekebileceğiniz saydam objeler veya derinlik katabilecek ön plan özneleri. İlginç açılar, doğal çerçeveleme (kapı girişi gibi) vs. Aslında dikkatli baktığınızda evinizin sizin en elverişli stüdyonuz olduğunu göreceksiniz.

 


   Bu yazımızdaki portre çekiminde sizin alan derinliği, ışık, netleme (ve sabır) becerilerinizi test edeceğiz. Çocukların yılın bu zamanlarında dışarıya çıkıp oynayamamaları duygusunun da yansıtıldığı bu sessiz portreyi çekerken yaşayacağınız zorlukları ve uğraşları daha sonra başka portre çekimlerinize de uygulayarak yaratıcılığınızı zenginleştirebilirsiniz. Buhar, yansımalar ve su damlacıkları iyi bir ön plan ilgisi oluştururken çerçeveleme fırsatlarıyla birlikte önemli bir atmosfer yaratıyor. Bu arada öznenizin sizin iletişim becerilerinizi de geliştirdiğini ilave edelim. Ufak bir çocuğa ağzını yüzünü oynatmadan sabit durmasını veya burnunu cama yapıştırarak öylece beklemesini söylediğinizde fotoğrafçıların ne zorluklar çektiklerine dair bir fikir edineceğinizden emin olabilirsiniz. Eğer ufak bir çocukla anlaşamayacağınızı veya ona bir şeyler yaptıramayacağınızı düşünüyorsanız o halde kendinize size poz verecek yedi yaşından büyük birilerini bulmaya çalışın, böylece dikkatinizi kamera ayarlarına verebilirsiniz.

 


   Bu yazıdaki final fotoğrafına yazıdan bağımsız baktığınızda böyle bir kareyi elde edebilmek için evin sıcağında, pencerenin arkasında duran bir çocuğu soğuk yağmurun altından fotoğraflamanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Dışarıda yağmur yağmıyorsa pencereye spreyle su fışkırtıp yağmurlu hava etkisi de verebilirsiniz ama bunda da soğukta dışarıda beklemek ve pencerenin ötesinde sizin komutlarınızı duyamayan birisiyle uğraşmak söz konusu. Tüm bunların yerine neden duşakabin kullanmıyorsunuz?

 

 

 

Yazının devamı 68. sayıda.


Copyright 2016 - Digital SLR Photography