Sis Fırsatı

   İDEAL bir dünyada, hepimiz kapımızın önünde güzel kırsal veya sahil manzarası bulunan yerlerde yaşamak ve bu manzarayı kaydetmek için, sadece doğru, muhteşem, sarı ve yumuşak ışığı beklemek için bile saatler harcama lüksüne sahip olmayı isteriz. Ne var ki gerçek hayatta birçoğumuz için fotoğraf çekmek, yetişkin olmanın getirdiği, çalışmak, ev işlerini yapmak, diğer sorumluluklarımızı yerine getirmek gibi çok sayıda sıkıcı işin arasında kendine yer bulmaya çalışan bir uğraş. Ne sıkıcı!Fotoğrafını çekmek için en ideal manzara ve koşulları beklediysek muhtemelen fotoğraf makinemizi çok kullanmamışız demektir. Bu nedenle, hava tahminlerinin ideal görünmediği zamanların da ne tür yaratıcı seçenekler sunduğunu görmeye değer. Bunu yapmak için benim ideal zamanım, yılın bu dönemlerinde oldukça yaygın da olan, özellikle akşam karanlığından sonraki dondurucu sis.

 

   Bunlar dışarıda fotoğraf çekmek için tuhaf bir kombinasyon gibi gelebilir, ancak biraz sabredin. Manzara fotoğrafçıları sıklıkla vadileri, tepeleri veya yalnız ağaçları sis altında fotoğraflamak için kendinden geçer, çünkü karda olduğu gibi sis ve buğu manzarayı sadeleştirir. Bu koşullar gün içinde fotoğrafçılar için çok sayıda çekim imkanı sunar. Buna karşın gece sisin ışık üzerindeki etkisi ürpertici, uhrevi ve hatta sihirsel olarak tanımlanabilir. Sisin ışığı yayma ve dağıtma şekli nedeniyle, gece şehir içinde çekim yapmak için iyi bir zamandır: Farklı şekillerin yapay ışıkları ve sisle karışan renkler, gölgeler ve parlak alanlar arasındaki dinamik aralığı azaltarak daha hoş karelere imkan verir. Dahası birçoğumuz kent merkezlerinde yaşıyoruz ve etrafımızda, gün içinde bizim için oldukça bilindik olan görüntüler, sisli kış gecelerinde dönüşüm geçirir. Şanslıyız ki günümüzde bu tür koşullar oldukça kolay tahmin edilebiliyor – soğuk, açık, bulutsuz ve durgun bir gece sıklıkla erken saatlerde veya hatta gece içinde sisle sonuçlanır.

 

   Sıcaklık dondurucu seviyenin altına düştüğünde, sis de dondurucu hale gelir ve havadaki su damlacıkları, sıvı olarak kalır. Aşırı soğuk sis koşullarında, nemden korumak için lens bezlerinizi elinizin altında bulundurun!Bu teknikle çekim yapmaya hazırlanmak için, çantanızı kapının önünde hazır bulundurmanız gerekmiyor. Sis gece etrafa yayılma eğilimindedir ve bu sayede gitmek istediğiniz yere ulaşmak için zamanınız olur. Yine de hava tahminlerine bir göz atın. Gün sonuna doğru veya gece sis veya pus bekleniyorsa, oyuna başlama vakti gelmiş demektir. Güzel fikir değil mi? Haydi sıkıca giyinelim, ekipmanımızı kapalım ve bir sonraki sisli gecede neler çekebileceğimizi görelim.

 

1 IŞIĞI ARAYIN Sisli veya puslu bir gecede şehri çekmenin en iyi yolu, derinlik katmak ve ilgiyi çekmek için, insan yapımı aydınlatma kaynaklarını kullanmaktır. İyi sonuç veren manzaralar içinde, sıra halindeki sokak lambalarını (özellikle caddelerin kesiştiği veya ışıkların sisin içinde kaybolduğu), neon ışıkları veya renkli ışıkları (trafik ışıkları bile fantastik bir aydınlatma sunabilir) saymak mümkün. Daha ürpertici bir görüntü peşindeyseniz cami veya kilise avluları ve çıplak ağaçlar da kullanılabilir.

 

2 MANUEL ÇEKİM YAPIN Makinenizin pozlama sistemi kendi başına, bir yolunu bulup iş görebilir. Ancak karanlık sahneler ve güçlü parlaklıklar makinenizin kafasını karıştırmaya meyillidir. Işık sahneden sahneye çok fazla değişmeyeceği için, baz alacağınız iyi bir pozlama oluşturun ve sahneyi yeniden kadrajladığınızda tutarlı sonuçlar elde etmeyi garantilemek için manuel moda geçin. Pozlama süreleri muhtemelen 10 saniyelerin üzerine çıkacağından, temiz görüntüler elde etmek için tripod kullanmanız gerekecek.

 

3 UZUN POZLAMA DENEYİN Işığın, sisin içinde, etrafınızdaki objelerin üzerinde nasıl dağılıp yayıldığını gözlemlemenin tadını çıkarın. Işık, ağaç dallarının arasından geçerken, görünür ışınlar oluşturabilir; yoldan geçen arabaların farları, yol boyu ağaçların dizili olduğu bulvar veya caddelerde, buradaki örnekte olduğu gibi, gerçek üstü parıltılar oluşturmak için kullanılabilir. Pozlamayı uzatırken, diyaframı kısarak araba veya arabaların sahneden tamamen geçmelerine fırsat tanıyın.

 

Yazının devamı 68. sayıda.


Copyright 2016 - Digital SLR Photography