Panasonic LUMIX G9

   SON YILLARDA değiştirilebilir lensli fotoğraf makinesi piyasasının hakimi konumundaki 35mm dijital SLR kameraların tahtını zorlayan aynasız modellere yön veren firmalardan biri de Panasonic. Firmanın LUMIX serisindeki cihazları fotoğraf çekmeye yeni başlamış kullanıcılardan profesyonel kullanıcılara değin geniş bir skalada ürün seçeneği sunuyor. Seride sadece fotoğrafçılara değil, video çekenlere yönelik de tasarlanan modeller mevcut. Bunlardan biri olan GH5 modeli profesyonel düzeyde video kaydı yapan kullanıcılar için 4K kaydın yanı sıra çok sayıda ses ve video kontrolü de sunuyor. Bizim burada incelediğimiz LUMIX G9 modeli ise GH5 temel alınarak ve fotoğrafçılar göz önünde bulundurularak tasarlanmış. Rekabetin zorlu olduğu bir piyasanın temel özelliklerine yer verilen cihazda 80-megapiksel gibi devasa çözünürlükte fotoğraflar çekebilme kabiliyeti de bulunuyor.

 

   Aynasız kameraların birçoğu satış stratejisi olarak DSLR kameralardan çok daha ufak olan boyutlarını kullanırken profesyonel bir DSLR görünümüne ve hissine sahip olan LUMIX G9’da durum pek öyle değil. Ele bir DSLR gibi oturan, sağlam ve biçimli gövdesi ve belirgin tutma yeriyle LUMIX G9 oldukça güvenli bir tutuş sağlıyor. Bu modelin ekstra sağlam olmasının yanı sıra ekstra pahalı da olduğunu belirtelim. Güzel ve temiz bir biçimde işaretlenen kontrol tuşları iyi ve belirgin boyutlara sahip, bu sayede soğuk havalarda eldiven giyerken dahi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hava konusuna değinmişken, bu cihazın kötü hava koşullarında kullanıma uygun tasarlandığını ve üst düzey su/toz dayanıklılığına sahip olduğunu da belirtelim. LUMIX G9’un gövdesinin içinde çok sayıda özelliğin bulunması dışında da normalden daha fazla butonun ve kadranın bulunduğu anlamına geliyor ama merak etmeyin, kontrol tuşlarının tamamı güzelce işaretlenip düzgün biçimde yerleştirildiklerinden kullanımı gayet kolay. Üst kısmın sol tarafını büyük bir pozlama mod kadranı kaplıyor. Kadranın ortasında yanlışlıkla değiştirilmesini önleyen bir kilit butonu yer alıyor. Poz kadranının tabanında bulunan Drive mod kolunun üzerindeki simgeler çok küçük, zor okunuyor; hangi ayarın ne işe yaradığını öğrenmek için arkadaki LCD ekranı kullanmak daha pratik bir işlev sağlıyor. Üst kısmın sağında ise normalde aynasız kameralarda göremeyeceğiniz bir özellik olan bilgi LCD paneli var. Bu panelin yanlarında iki giriş kadranı, Beyaz Dengesi, ISO, pozlama telafisi ve video kayıt için butonlar yer alıyor. Arka tarafta ise birkaç tane kullanıcı ayarlı fonksiyon butonu, dört yönlü AF değiştirme butonu, giriş kadranı ve menü, oynatma ve görüntüleme butonları yer alıyor. Hareketli bir platformun üzerine oturtulan 3inç LCD ekranı gövdenin soluna doğru açabilir, 270° açıya kadar eğebilirsiniz.

 

   Dokunmatik konusunda piyasanın öncülerinden olan Panasonic’in LUMIX G9’da da çok fayda sağlayan dokunmatik özelliğine yer vermiş olması şaşırtıcı değil. Elektronik vizörü şimdiye kadar kullandıklarım arasında en iyilerinden biri. 3,680,000-nokta çözünürlüklü ekranı oldukça büyük, üstelik 0.83x büyütme oranına sahip. Bu özellikleriyle keyifli ve stresten uzak bir kullanım sağlıyor. Özellikler bakımından LUMIX G9’un kardeşi GH5 ile benzer olduğundan bahsetmiştik ama aralarında bazı farklar olduğunu da belirtelim (daha geliştirilmiş özellikler). 20.3-megapiksel Micro Four-Thirds sensörü (anti-aliasing filtresiz) aynı ama Venus görsel işlemcisi yeni ve daha iyi (G9’un gelişmiş AF ve Drive sistemleriyle başa çıkabilmesi için daha iyi olması gerekliydi). Mekanik perdesini (obtüratör) kullanırken sürekli AF modunda saniyede 9 kare gibi mükemmel bir performans sunan cihazı elektronik perdesiyle birlikte kullandığınızdaysa saniyedeki çekim hızı 50 kareye çıkıyor Kontrast AF sisteminde görüntü bölgesine düzgünce dağıtılmış 225 AF noktası ve gelişmiş modlar ve seçenekler bulunuyor. GH4 ve GH5 modellerinde de test edip onayladığımız Depth From Defocus teknolojisi bu cihaza da işlem yapma yardımı, yanıt ve doğruluk desteği sağlıyor. Sürekli AF özelliğini trafikte denedik ve takibi iyi biçimde gerçekleştirdiğini gördük. Panasonic’in en gelişmiş versiyonu olan dahili Dial Image Stabilisation sistemi kısa lenslerde 6.5-stopa kadar fayda sağlıyor. Testlerimizde bu seviyeye erişemedik ama beş-stop telafiden faydalandık. Bu sistem, şimdiye kadar incelediğimiz IS sistemlerin en iyilerinden biri. Özellikle uzun odak uzunlukları kullanırken büyük fayda sağlıyor.

 

Yazının devamı 68. sayıda.


Copyright 2016 - Digital SLR Photography