Yenidoğan Portreleri

   YENİ DOĞAN BEBEKLER fotoğrafçılıkta korkutucu çekim konularıdır. Onların o minik, kırılgan bedenleri ve başkalarına tamamen muhtaç durumda olmaları çoğu insan için başa çıkılması zor bir durumken bir de işin içerisine onlara poz verdirmek girdiğinde iş daha da karmaşık hale gelebiliyor. Profesyonel yeni doğan fotoğrafçıları yeni doğmuş bebekleri nasıl hareket ettirecekleri ve onlara nasıl poz verdirecekleri konusunda önemli bir eğitim sürecine ihtiyaç duyuyorlar; fotojenik pozlar verdirmek için onları nasıl tutacağınızı ve destekleyeceğinizi bilmeniz gerekiyor çünkü başarılı fotoğraflarda her bir detay çok önemli. Suratlarında basıklık olmadan rahat bir ifadeleri var mı, elleri açık mı, popo ve kafa kısımları hoş bir kıvrım sağlayacak biçimde yeterince kalkık mı ya da bacakları cenin pozisyonu için düzgünce toplanmış mı? Yeni doğan fotoğraflarında mükemmelliği yakalayabilmek için bunların tamamına ve daha fazlasına ihtiyacınız var. Minik modelinizin gündemi sizinkisinden farklı olabilir, bu yüzden bizim önerimiz onları uykudayken fotoğraflamanız.

 

   Derin uykuda olan bir bebeği onu uyandırmadan dikkatlice hareket ettirebilirsiniz. 12 günü dolmamış bir bebeği uykuya daldırmak ve onun doğal esnek vücudunu kıvırmak basit bir iştir. Ancak bebek açsa, gazı varsa ya da diğer önemli faktörlerden birisi eksikse, mışıl mışıl uyuyan modeliniz bir anda kendine gelerek tek bir fotoğraf karesi dahi yakalayamadan sizi hiç tahmin etmediğiniz kadar uğraştırabilir; işte bu yüzden sizlere önemli ipuçları hazırladık. Bazı yeni doğan fotoğrafçıları çekimlerinde aksesuarlar, çeşitli renk ve dokularda örtüler ve karmaşık pozlar kullanıyorlar; bunlar fotoğrafta güzel görünse de dikkatli bir biçimde uygulanmadığında büyük problemlere yol açabiliyorlar.

 

   Bu yüzden bu sayfalarda yeni doğan fotoğrafçılığına yeni giriş yapmış okurlarımız için özel aksesuar ve eğitime ihtiyaç duymadan uygulayabilecekleri bir teknik göstereceğiz. Buradaki iki fotoğrafta da aynı tekniği uyguladık ama bir tanesinde bebeği sünger destekli zemine, diğerinde ise babasının dizlerine yatırdık, ikisinde de ebeveynden destek aldık. Normalde uykudaki bebeğin ayaklarını karnına çekerek ona bir cenin pozisyonu verdirmek en idealidir ancak birazcık daha büyük bir bebekle çalışıyorsanız ve bebek de uyanıksa ayaklarını dışarı atmasına izin verebilirsiniz (bizim burada yaptığımız gibi). Bebeğe hareket alanı sağlayın ve onları asla zorlayarak şekle sokmaya çalışmayın. Minicik eller, ayaklar ve yüz hatları gibi detayları fotoğraflamak yeni doğan fotoğrafçılığında olmazsa olmazlardandır. Burada yaptığımız çekimlerde de göreceğiniz üzere ebeveynleri çekime dahil etmek fotoğrafa yalnızca ölçek, güven ve destek katmakla kalmıyor, aynı zamanda bebeklere tanıdık bir varlığın teninin rahatlığını sağlıyor.

 

Yazının devamını 69. sayımızda bulabilirsiniz.

 


Copyright 2016 - Digital SLR Photography