Dodge ve Burn Kullanımı

   RENK SINIFLANDIRMASI ister düzeltme amaçlı ister yaratıcı efektler elde etmek için olsun, fotoğraftaki renkleri değiştirmeyi ya da daha iyi hale getirmeyi temel alıyor. Manzaradan portreye, her tür fotoğrafta iyi iş görüyor; buradaki tekniğimizde aydınlık ve gölge alanlara ayrı ayrı müdahale ederek fotoğrafı çift tonlu hale getirebilmemizi sağlıyor. Bu efektin yoğunluğu sizin tarzınıza bağlı olarak çeşitleniyor; ben daha sakin ve incelikli sonuçlar almak istediğimden görselin bildik renk paletine bağlı kaldım ancak siz isterseniz görselin modunu tam zıttı yöne de tonlandırabilirsiniz (örneğin soğuk tonlardan sıcak tonlara).
 
 
   Renk çarkını el altında bulundurmak size fayda sağlar. Çarktaki karşıt renkler genelde daha uyumlu bir görünüm sunar (mesela kırmızı ve yeşil ya da mavi ve sarı gibi). Renk tonlarını kolaylıkla ayarlayabilirsiniz, bu yüzden kombinasyonunuzu belirledikten sonra gölgeyi fotoğrafa en iyi şekilde uyacak biçimde ayarlayın (nasıl yapıldığını burada göstereceğim). Dergimizde daha önce de defalarca bahsettiğimiz gibi, katman ve katman maskesi kullanımı fotoğrafları işlerken çok büyük esneklik ve kontrol sağlıyor. Ben de bu nimetten yararlanarak sizlere, fotoğraflarınıza zarar vermeden bu teknikte Solid Color ayar (adjustment) katmanı ve Blend modlarını nasıl uygulayacağınızı anlatacağım.
 
 
   Fotoğraf işleme mevzusunda kavramanız gereken canavarlardan biri de Blend modları. Bu modlar en iyi sonuçları özel kullanımlarda veriyor. Color Burn ve Color Dodge gibi Blend modları burada olduğu gibi işlemin bir parçası olarak kullanılmadıklarında yararsız gibi görünebilirler. Bu modları Solid Color ayar katmanlarıyla birlikte kullandığınızda size düzgün ve akıcı renk sınıflandırmasının yanı sıra soldurma (dodge) ve yakma da (burn) sunar.
 
 
 
Yazının devamı 69. sayımızda

Copyright 2016 - Digital SLR Photography