Canon, 80 yıl sonra filmli kamera satışını durdurdu.

Canon, şirketin son kalan filmli makinesi EOS 1V üretimini resmen durdurduğunu açıkladı. 80 yıllık bir geçmişin ardından Canon’un filmli makine işine resmi bir son getiriyor. Canon kamera endüstrisine 1937’de Precision Optical Instruments Laboratory olarak girerek, Japonya’nın ilk 35mm odak düzlemi deklanşör kamerası olan, The Kwanon adında bir Leica benzeri üretmişti. Şirket henüz lens işinde değildi, bu yüzden Nikon lenslerini kullandı. Ancak Canon’un ilk dijital fotoğraf makinesi olan RC-701’in 1984’te piyasaya sürmesinden sonra, Canon’un odak noktası, yeni çıkan dijital fotoğraf makinesi pazarına yönelmeye başladı. Canon, neredeyse tüm film kameraları dijital çağda terk etse bile, tek film kamerası olarak profesyonel film fotoğrafçıları için EOS-1V'yi hayatta tuttu.

Profesyonel bir 35mm SLR olan EOS-1V, 2000 yılında piyasaya sürüldü ve tasarımı, Canon EOS DSLR'lerin modern nesillerinin yolunu açtı. Canon, 1V’yi 5. nesil profesyonel SLR kamera olarak tanıtmıştı.

 

EOS-1V'nin üretimi 2010 yılında sona ermişti, ancak Canon envanterinden kamerayı göndermeye ve satmaya devam etti. Canon, 1V’nin satışlarını sona erdirmesine rağmen; 31 Ekim 2025'e kadar kamera için onarım tarihini uzatıyor, ancak gerekli parçaların envanterden tüketilmesi durumunda onarımlar reddedilebilir. 


Copyright 2016 - Digital SLR Photography