Digital SLR Photography Eylül 2015 Sayı 38

KESKİN KENAR

Kirsty Mitchells – Harikalar Diyarı

ŞİPŞAK

Haberler

OKUR VİTRİNİ

Sizlerden gelen en iyi fotoğraflar

FOTOĞRAF TEKNİKLERİ

Basit adımlarla harika kareler

Açık Gölgede Çekim

Doğal ışıkla aydınlatılmış harika portreler çekmek istemez misiniz? Tek ihtiyacınız kameranız, bir lens ve biraz teknik bilgi. Jordan Butters daha göz alıcı portreler için açık gölgede çekim tekniklerini anlatıyor.

Martılar Ki…

Martılar tüm o yaygaracı halleriyle kıyıların baş tacıdır. Ben Hall sizin için vahşi yaşam fotoğrafçıları arasında çok popüler olan kutup martılarını fotoğraflıyor.

Bırak Dönsün

Manzara fotoğrafçısı Ross Hoddinot, ön plana olan ilgiyi arttırmak için uzun pozlama kullanarak neler yapabileceğinizi anlatıyor.

Güzellik Dış Görünüşten Daha Fazlasıdır

En küçük bir ayrıntıyı bile gözler önüne seren iskelet görünümlü artistik still-life çekimlerinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız bu bölüme bir göz gezdirin. Caroline Schmidt anlatıyor.

SON AŞAMA

Rötuşlu Gözler

Portre fotoğraflarında gözler çok önemlidir. Bu yazıda sizlere Photoshop’ta yapacağınız birkaç ufak değişiklikle gözlere hayat vermeyi göstereceğiz.

UZMAN TAVSİYESİ

Uzman fotoğrafçıların fotoğraf yorumları

FOTOĞRAF ATÖLYESİ

Başroldeki Patiler

Jordan Butters ve amatör fotoğrafçı Pam Mackinnon zor bir konu olan köpekleri fotoğraflamak için ağaçlık bir mekânda buluştular. Bakın neler oldu.

DOĞADA YAKIN ÇEKİM

Doğal hayat söz konusu olduğunda bazı konular daha ön plana çıkmakta. Üstelik bu hayat, minik dünyaya aitse işler daha da karışıyor çünkü bu dünyada çeşitlilik oldukça fazla; tüylüler, kürklüler, altı bacaklılar, gece yaşayanlar, suda yaşayanlar, büyük ya da küçük olanlar… kullanacağınız ekipman, teknikler ve konuya nasıl yaklaşacağınız, fotoğraflayacağınız konuya ve onun boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden doğal yaşam konusunu iki sayıya ayırdık. Bu ay doğan minik canlılar üzerinde yoğunlaşıyoruz…

BÜYÜK RÖPORTAJ

Hikâye Anlatıcı

Yaratıcı bir fotoğrafçıya çarpıcı bir model, muhteşem kostümler ve oynayabilmesi için dünyanın en büyük kütüphanesini verin. İşte masalsı bir fotoğraf çekimi için gereken her şey! Jordan Butters daha fazlasını öğrenmek için Benjamin von Wong’la bir araya geliyor…

FARKLI BİR GÖZ

Portre Ringflaş Adaptörü

Son yıllarda flaş fotoğrafçılığının popülaritesi oldukça arttı. Gelişmelerin sonrasında flaş sistemlerindeki çeşitlilik de arttı ve bunun sonucunda ortaya çok çeşitli özellikler de çıktı. Elbette bu gelişmeler, uygun fiyatlı flaşların artmasının yanı sıra yeni ve özgün teknolojilerin de ortaya çıkmasını sağladı. İşte bu ay onlardan birini inceliyoruz.

EKİPMAN / İNCELEME

Canon EOS 750D

Sigma DP3 Quat TRO

Camranger Kablosuz Kontrol Birimi

Hensel Himax 500W 2’li Paraflaş Seti

Westcott Apollo ORB Octabox

 

BU AYKİ CD’DE NELER VAR

ADOBE PHOTOSHOP

1.Gradient Map ile Siyah – Beyaz

2.Karakalem Efekti

3.Yeni Öğeler Ekleyin

4.Film Şeridi Efekti

5.Rötuşlu Gözler

ADOBE LİGHTROOM

6.Lightroom export özellikleri

7.Lightroom’da fotokitap oluşturun

 

Digital SLR Photography Eylül 2015 Sayı 38


Copyright 2016 - Digital SLR Photography