Mitler

Mixer, Mediha Didem Türemen'in ikinci solo sergisi "Mitler"i, 3 - 23 Nisan 2018 tarihleri arasında Adahan İstanbul'daki tarihi sarnıçta gerçekleştiriyor. Sanatçının değişime zorlanan doğanın oluşturduğu durumları ele alan çalışmaları, fotoğrafın tanıklık ettiği zamanın dışında kurulan düşsel zamanı senaryolaştırmaya odaklanıyor.

 

Çalışmalarını sinema, fotoğraf ve gravür alanlarında sürdüren sanatçı, "Mitler" ile değişen iklim koşulları ve öngörülemeyen doğa olayları sebebiyle gerçeküstü anlara tanıklık eden insanın, yeni inanç hikayeleriyle beliren efsanelerini anlatıyor.

 

Belirsiz bir zamanda, belirsiz bir yerde "ben bin yıllardır buradayım" diyen ama insanın değişime zorladığı doğa; zamansız fırtınası, sisi, güneşi, bulutuyla insanın yaptıklarına tehditkar yanıtlar veriyor, hikayeler anlatıyor, efsaneler oluşturuyor. "Mitler" bu karşı duruşa tanıklık etmeye çağırıyor. Kafiyeli haller, artan güneşler, bir araya gelen dolunaylar bir yanılsama mıdır? Yoksa geleceğin habercisi mi?

 

Türemen'in, Ingmar Bergman'ın Yedinci Mühür (1957) filmi eksenindeki tez çalışması sürecinde oluşan fotoğraf işleri, filmin ruh halinin yansımaları ve sorguladıklarından yola çıkıyor. Çağdaş insanının tecrübelerini, korkularını, başka çağların malzemesiyle anlatan Bergman, şiir denemesi olarak nitelendirdiği filmi Yedinci Mühür'de, filmsel zamandaki korkunun, günümüz insanının karşılaştığı başka çeşitten bir korkuya karşılık geldiğine, aslında sözcüklerin çağlar boyu aynı kaldığına, sorunların değişmediği durumlara işaret eder.

 

Time Dergisi'nin "yaşayan en büyük yönetmen" olarak belirttiği Ingmar Bergman'ın; "Film, belgelediği zamanın dışında bir düştür" sözünden ilhamla "Mitler" sergisi, "Bergman'a saygıyla" notuyla gerçekleşecek. Stokholm'deki Ingmar Bergman Vakfı'nın öncülüğündeki, yönetmenin 2018 boyunca sürecek 100. yaş kutlamalarına dahil olan "Mitler" sergisinde; İstanbul Film Festivali kapsamında Bergman hakkında bir söyleşi gerçekleşecek.

 

Mixer, Mediha Didem Türemen'in "Mitler"i için izleyicileri 3 - 23 Nisan arasında Adahan İstanbul'a davet ediyor.

 

 

Sergi Mekanı

Adahan İstanbul 

Asmalı Mescit Mah. General Yazgan Sokağı No:14 Beyoğlu +90 212 243 85 81

 

Sergi Hakkında Bilgi

Mixer

Mumhane Caddesi No: 46 - 50 Kat: 0 & -1 Karaköy  +90 212 243 54 43  info@mixerarts.com

 

 

Mediha Didem Türemen

İstanbul Üniv. SBF Uluslararası İlişkiler Bölümü'ndeki eğitimi sonrasında Mimar Sinan GSÜ Sinema TV yüksek lisansına başladı. Aynı üniversitenin Temel Sanat ve Tasarım Bölümü'nde çalışmalarına devam etti. 65.Venedik Film Festivali'nde yarışan, İki Çizgi sinema filminin yapım tasarımını, uluslararası ilişkilerini üstlendi. Rüzgarlar ve Saklı filmlerinin sanat yönetmeni oldu. Rüzgarlar filminin aynı zamanda oyunculuğunu üstlendi ve sonrasında aralarında Venedik Bienali Tiyatro Festivali'nin de bulunduğu pek çok kurumda oyunculuk deneyimleri oldu. Sinema alanındaki çalışmalarına eşzamanda 2013'te ilk solo fotoğraf ve gravür sergisini açtı. Aynı yıl, gravürleriyle katıldığı Floransa Bienali'ndeki "Lorenzo il Magnifico" ödüllerinden birine layık görüldü. Fotoğraf ve gravür alanında pek çok bienal ve sergiye katıldı. Albertina Müzesi başta olmak üzere farklı ülkelerin müze koleksiyonlarında gravürleri bulunmaktadır. Sinema, fotoğraf ve gravür alanındaki çalışmalarına İstanbul'da devam etmektedir.  www.medihadidemturemen.com

 


Copyright 2016 - Digital SLR Photography